Rodzicu, przeczytaj: pierwszy trening

Pierwszy trening to duże przeżycie dla dziecka, które zaczyna uczęszczać na zajęcia w akademii piłkarskiej. Pierwsze wrażenie, jakie odniesie, może decydować o tym, czy zechce kontynuować swoją piłkarską przygodę czy też nie. Warto więc odpowiednio się do tego przygotować. Jeśli już wybraliśmy odpowiednią akademię, zapewne znamy dzień pierwszego treningu. Co robić owego dnia? Sprawą bardzo ważną jest posiłek przed treningiem. Należy zadbać o to by był bogaty w węglowodany. Unikajmy posiłków z dużą zawartością białka i cukrów. Te zwykle są ciężkostrawne. Co powinien zatem zawierać posiłek przedtreningowy? Np. kaszę, brązowy ryż lub pieczywo razowe.

Co zabrać ze sobą na trening?
Z pewnością zapas wody. Prosimy unikać napojów słodzonych typu Coca-Cola czy inne "Tymbarki". Te z pewnością nie uzupełnią płynów i dziecko będzie jeszcze bardziej spragnione. Najlepsza dla naszego dziecka będzie zatem wysokozmineralizowana woda. Podczas treningu jest kilka przerw na uzupełnienie płynów, więc dziecko będzie miało okazję na jej wypicie.

Drugim niezbędnym elementem jest strój. Zapewnijmy, by był on przeznaczony do uprawiania sportu. Wysiłek fizyczny nie lubi bawełny. Strój ma być luźny i adekwatny do warunków, w których odbywać się będzie trening - może to być hala lub sala gimnastyczna, a może to też być boisko na zewnątrz. W tym drugim przypadku, oczywiście, strój musi być adekwatny do warunków atmosferycznych. WAŻNE: przy wysokich temperaturach istotne jest wzięcie odpowiedniego zapasu wody!!!

Sprawa trzecia - obuwie. Jeżeli wiemy, że dziecko chce uprawiać piłkę nożną i jest zdecydowane, nieodzownym będzie zaopatrzenie go w obuwie piłkarskie. Jeżeli trening jest na hali lub sali gimnastycznej musi być to obuwie halowe, na kauczukowej podeszwie, najlepiej jasnego koloru. Niektórzy zarządcy obiektów sportowych zakazują użytkownikom ubierania "halówek" o czarnym kolorze podeszwy. Taka podeszwa często "rysuje" parkiet lub inną nawierzchnię, prowadząc do jej szybszego zużycia i nieatrakcyjnego wyglądu. Warto mieć to na uwadze. Jeśli trening jest na zewnątrz warto zastanowić się nad zakupów butów typu korki - koniecznie lanki - lub tzw. turfy. Ta druga opcja wydaje się być bardziej odpowiednia, gdyż z powodzeniem można stosować ją na boiskach trawiastych oraz obiektach typu "orlik".

Spakowani? Zatem jedziemy na trening. Na zajęciach warto pojawić się 10-15 minut wcześniej. Trener powinien już być na miejscu. Jest to czas na przygotowanie jednostki oraz sprawy organizacyjne, w tym zapoznanie się z nowym zawodnikiem. Trener to osoba kontaktowa, z dobrym podejściem do dzieci, zapewni też odpowiednie "wprowadzenie" zawodnika w grupę. Jeśli dziecko ma jakieś dolegliwości czy przewlekłe choroby np. alergie, koniecznie poinformuj o tym szkoleniowca. Podczas treningu nie ingeruj w postępowanie dziecka. Nie komentuj jego poczynań. Nie krytykuj, gdy popełni błąd i jego zespół np. straci bramkę. Swoje zachowanie ogranicz do obserwacji. Dzieci często po wykonaniu danego ćwiczenia wzrokowo "konsultują się" z rodzicami. Postaraj się nie reagować nadmiernie na takie zachowania. Pamiętaj, że trening jest procesem szkoleniowym, więc jest to czas i miejsce na popełnianie błędów i wyciąganie z nich odpowiednich wniosków. Zapewnij dziecku "wolność" w tym względzie. Rodzice czasami podchodzą do swych pociech np. w trakcie przerwy na uzupełnienie płynów, by udzielać rad czy podpowiedzi swym pociechom. Nie jest to właściwe postępowanie. Jeśli zdecydujesz, że nie będzie Cię na treningu, koniecznie zostaw trenerowi swój numer telefonu, by, w razie potrzeby, mógł się z Tobą skontaktować.

Po skończonych zajęciach skonsultuj się z trenerem na temat zachowania i poziomu sportowego swej pociechy. W wielu akademiach w różnych grupach jest podział na grupy początkujące i zaawansowane. Trener, po ocenie umiejętności dziecka na tle grupy może polecić przeniesienie np. do grupy zawodników o wyższych umiejętnościach. Bezpośrednio po treningu zapewnij dziecku porcję energii w postaci banana, soku owocowego lub kanapki z dżemem. Po ok. 2 godzinach należy spożyć pełnowartościowy posiłek.

Image
© 2018 DAP KIELCE Adrian Leszczyński